Ibuprofen jest powszechnie stosowany jako środek przeciwbólowy na przykład u osób z bólami pleców, bólami menstruacyjnymi czy bólem zębów. Miliony ludzi przyjmują ibuprofen bez żadnych problemów zdrowotnych. Jednak nowe badanie ostrzega przed łączeniem tego popularnego leku z diuretykami (środkami moczopędnymi) oraz inhibitorami układu renina-angiotensyna (RSA).

Diuretyki i inhibitory RSA są powszechnie przepisywane osobom z nadciśnieniem (zwykle razem) i dostępne pod różnymi markami farmaceutycznymi.

Naukowcy z kanadyjskiego University of Waterloo wykorzystali symulacje komputerowe do modelowania interakcji trzech leków oraz ich wpływu na nerki. Symulowane komputerowo badania leków mogą szybko przynieść wyniki, które w badaniach klinicznych na ludziach zajęłyby znacznie więcej czasu.

Jak się okazało, u osób o określonych profilach medycznych takie połączenie może powodować ostre uszkodzenie nerek, które w niektórych przypadkach może się utrwalić.

„Nie chodzi o to, że każdy, kto zażyje taką kombinację leków, będzie miał problemy – zaznaczyła Anita Layton, profesor matematyki stosowanej w Waterloo. - Ale badania pokazują, że to problem na tyle istotny, aby należało zachować ostrożność”.

Zamiast ibuprofenu autorzy polecają w takich przypadkach przeciwbólowy (ale nie przeciwzapalny) acetaminofen (paracetamol).

Źródło: https://doi.org/10.1016/j.mbs.2022.108809 (PAP)

Paweł Wernicki
pmw/ ekr/